Këshilla/Blog

Dreni 25.03.2020

Pershendetje
A mund te me ndihmoni rreth problemit qe po perballem. E di sipas t’gjitha gjasave jam tip hipokondriak, kamkete problem ne 10 vitet e fundit, cdo dhimbje qe kam pasur e ka mlidhur me ndonje semundje te rende si psh: dhimbje qafe/koke – tumor i kokes, dhimbje gjoksi – atak kardiak, dhimbje stomaku-kancer ne stomak etj, t’gjitha keto gjendje me jane renduar kur shikoja simptomat ne internet, madje edhe simptomat e reja qe hasja ne internet te asaj semundje, pas nje kohe me shfaqeshin.
Por gjendja e fundit qe po kaloj eshte shume e rende per mua… frika se mos jam infektuar me HIV!
Pas disa mardhenjeve me partneren, nje nate me shkoi mendja se cka nese partnerja ka kete virus. Neser ne mengjes e ndjeva se kisha irritim ne gjuhe, dhe pak dhimbje ne fyt (kam pasur edhe me heret), menjeher kam hyre per te shikuar simptomat e HIV, dhe kur e pashe “Dhimbje fyti, dhe irritimet ne gjuhe se jane nje nga simptomat” me kapi panika dhe fillova te vjelle.
Nga ajo dite nuk jam ndier asnjehere mire, pasi qe i lexova simptomat secila simptome filloi gradualisht te me paraqiten duke mos e perfshire temperaturen e cila eshte nje nga simptomat me te hershme te HIV, por kur mu paraqit edhe djegja e lekures si dhe kruarja e cila po zgjate sot e me shume se nje muaj, ateher fillova te cmendem, zakonisht frikesohem te shkoj bej vizite tek doktori, frika nga ajo se do te ma zbuloj semundjen.

 1. ana says:

  ne te njejten gjendje si ti jam edhe un qdo qe me ndodhte e lidhja me diqka qdo dhimbje edhe un jam ne nje lidhje por un jam e sigurt qe ai ska pasur asnje virus ndersa un hiq fare se eshte i dashuri i par , edhe un kur fillova te lexoj simpomat e hiv njejt sikurse ty filluan te shfaqeshin gradualisht jam shum ne ankth jam shum keq nuk di qka tbej

  1. Dreni says:

   Ona a po ke dhimbje fizike, nyjet dhe muskujt kan filluar me dhimbje dhe lodhje, cfare simptoma ke ti?

   1. ana says:

    un kam pak marramendje dhe dhimbje fytii nganjeher me duket se kam edhe dhimbje neper trup shpresojme te mos jet ajo qe po mendojmee sepse edhe un jam e tmerruar

 2. Fondacioni Together Albania says:

  Pershendetje,

  Faleminderit qe na keni kontaktuar. Pyetja juaj i eshte derguar ekspertes dhe se shpejti do te merrni nje prgjigje. Faleminderit per durimin. Gjithe te mirat.

  Stafi Nuk Je Vetem

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.