Këshilla/Blog

Ela 07.08.2019

U be disa muaj qe vuaj nga ankthi pata nje periudhe qe u bllokova totalisht , nuk mendoja dot fare isha e mpire. Por tani jam pak me ndryshe. Ajo qe me shqeteson eshte se kam shume pershtyme ne goje gjat gjith kohes, gje qe nuk e kam patur me pare ,! Une i kam bere te gjitha kontrollet dhe jam shume mire nga ana shendetesore. Ajo qe dua te di eshte a te jep ankthi pershtyme ?

 1. Mirsad says:

  Cfare te bllokon dhe cfare te shqeteson?

 2. Ina says:

  Pershendetje! Edhe unë po bëj 9 muaj që vuaj nga ankthi, pas lindjes së fëmijës së dytë. Kur kujtoj si kam qenë , vetëm Zoti i Madh na mbron. Kam patur atak paniku fillimisht që thash cpo më ndodh , më erdhi fundi. Pastaj mendime negative që më zhytnin cdo dite e më shumë në një pus të erret, ki cdo gjë më dukej bosh , pa ndjenja. Shikoja femijet dhe e qara e tyre më shtonte akoma më shumë ankth. Ndjenja te derealizmit, marramendje,njerëzit më dukeshin si robota , mendoja a po punon sic duhet trupi im, mendja akoma më shumë fiksohet te zemra, masja pulsin . Një frikë e madhe nga vdekja
  Sa truri krijonte ndjesi si te verteta, qe po më ndodhnin. Na ndodhën raste vdekje , që më krijuan akoma më shumë ankth. Eshte shumë e veshtirë të jetosh me ankth, vetem kush e ka provuar e beson . Gjatë gjithë kësaj kohe nuk e kam ndarë kamomilin , bar bletet, në fillim pata marrë mjekim bimor te një psikiatre. Tani akoma kam mendime negative që më mundojnë në fshehtësi, dhe frikë nga vdekja. Kam lexuar shumë për ankthin, po shpesh ndodh qe te mposht , te fut frikën e të tmerron , vetem Zoti na ndihmofte!

  1. Lumja says:

   Si mund te kontaktoj me ty se edhe une jom njejt si ty dua te pyes me gjeresisht te lutem

 3. MD, MSc. Azra Kraja says:

  Pershendetje Ela,
  Te falenderoj qe na shkruan. Me duhet te di nese po merr mjekim per ankthin?

 4. Anonymous says:

  Si mund te kontaktoj e dashurAzra Kraja

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.