Këshilla/Blog

ket 13.08.2019

pershendetje.kam nje muaj e gjysem qe kam lindur nje djal te shendetshem. lindjen e kam kryer me operacion. 10 dite para dates se lindjes nuk me ze gjumi naten dhe dy ditet ne vazhdim nuk kam aritur te fle. e vetmja menyre qe mund te flija ishte ne makine duke udhetuar, por dhe aty dremisja nuk flija. Vajta tek mjeku gjinekollog qe kerkova ndihme pasi mendoja se kishte lidhje me shtatzanine, me dha valium. une kisha pire valerjan dhe nje koker tjeter bimore qe spo ja mbaj mend emrin tani dhe nuk me benin efekt. ne momentin qe mora receten per valium fjeta qe ne dreke pa aritur ta pi valiumin pasi e kisha per ne darke nje koker. mbasi piva valium ( vetem nje dite ne darke nje koker) u qetesova dhe ditet ne vazhdim arija te flija vete. gjate ketyre tre diteve un perjetova si gjendje ankthi pasi nuk arija te flija, dhe po te rija ne shtepine time me merej fryma dhe qendroja nga mami pas atie arija te qetesohesha. keto dite nuk e duroja dot kondicionerin pasi me ftoheshin shume krahet dhe me fillonte nje dhimbje koke e padurueshme ( theksoj qe ato dite ishte shume vape ku te gjithe nuk e ndihenin kondicionerin ngaqe ishte jashte shume nxehte ).dhe kisha lufte me kondicionerin. nejse pasi arita te flija u qetesova dhe se kisha me problem kondicionerin dhe me pushoi dhe ndjesia e ankthit. mbasi linda isha ok qendrova tre dite ne spital dhe mbasi u ktheva ne shtepi qendrova dy dite dhe isha shume mire e shume e lumtur. diten e trete mbasi hapa kondicionerin me filloi dhimbja e koken dhe ndjenja e ankthit. kisha problem te rija ne shtepi . filloj te me ziej fryma me rihte zemra shume shpejt me dhimbte gryka me vinte per te vjelle dhe nuk fusja dot asgje ne goje. filloja qaja cdo dite, mbas frikes per te qendruar vetem me hyri frika se mos nuk arija dot te kujdesesha per dy femijet e mi. per djalin pese vjec dhe per per djalin e porsalindur. shkoj tek psikiatrja e me thote se duhet te filloj ansiolitiket por duhet te ndaloja gjidhenien. ndaj vendosa te duroj se mos kalonte vete. bera analizat e hekurit ne gjak e me doli shume i ulet. beja 5 gjelpera ne dite per 10 dite vitamina b1 b6 dhe b12 si dhe vit c. u qetesova per kete 10 ditesh. pastaj me filloi ankthi prape dhe kete radh me kapnin dhe krizat e te
qarit. nderkoh kisha vajtur te mami dhe e kisha fobi te kthehesha ne shtepi e time. kam nje dite qe kam cajtur ne shtepi dhe vetem qaj. ju lutem me jepni nje keshill