Këshilla/Blog

Alb 09.09.2019

Pershendetje doktoreshe!!
Problemi im eshte humbja virgjerise
Ne moshen 17 vjecare kam qen lidhur me nje djal qe tani aktualisht esht dhe bashkeshorti im .
Kemi qen lidhje distance …Ne moshen 18 -19 vjecare kam tentuar te kryej mardhenie seksuale por kan qen te dhimbshme pasi un jam virgjer.
Qe heren pare kemi pasur kontakte dhe here te tjera jam munduar te humbas virgjerin por kam te pamundur kam frik ankth dhe nga dhimbja e heres se par qe tentova fillon nje si tip paniku dhe sjam qet.
Tani prej 7 muaj jam martuar akoma nuk mundem te humbas virgjerine provoj po kam shum dhimbje ,ndoshta nuk jap maksimumin tim por me duket psikologjike ,fillon nje drridhje trupit qaj ,ndoshta eshte dhe ngqe jam nje tip frikacake ne lidhje me trupin timdhe nuk
kam deshire te them te drejten jam ne
nje depresion te madh per kte.
Cfare me keshilloni ju lutem??
Kam dhe nje pyetje te dyt
Kam pasur nje infeksion pucerr ne pjesen siperme vaginale.
Kam qen tek gjinekologia dhe me keshilloj antibiotik ,nderkoh me tha qe kisha lytha ne zonen vaginale ,dhe me tha qe kjo vjen nga mardhenia seksuale me partnerin ,dhe qe duhet te kontrrollohet dhe ai.
Nderkoh me vjen habi un jam virgjer
Nuk kam pasur mardhenie si mund te transmetohet?
Dhe pyetja tjeter a mund te ndikojn lythat ne zhvirgjerimin dmth mund te shkaktojn dhimbje???

 1. Dr. Elinda Gjata says:

  Pershendetje,
  Ti e kupton shume mire qe i gjithe problemi yt i zhvirgjerimit eshte psikologjik; problemi fizik ekziston te te gjitha, por kalohet. Te duhet konsulte me nje psikologe per te menaxhuar friken. Do e kalosh kete pengese, patjeter, vetem duhet te clirosh veten.

  Sa per lythat vaginal, jane ne siperfaqen e trupit dhe mund te ngjiten nga kontakti lekure me lekure, edhe pa kryer mardhenie te plote. Dhe jo, lythat nuk ndikojne ne dhimbje, as ne shqetesimin tend.

  Gjithe te mirat!

 2. Anonymous says:

  Prsh doktoreshe.
  Kam pasur dhimbje barku te forta gjate ciklit menstual dhe shkova oer nje vizite tek gjinekologia..me pyeti a jam e virgjer i thashe po sepse ashtu jam..perdori dicka si kamer dhe kam ndjere pak dhimbje kur shkova ne shtepi pash nje njoll te vogel gjaku.do tju lutesha te dija nqs kjo nenkupton qe kam care himenin apo kam humbur virgjerine?

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.