Këshilla/Blog

. 09.10.2019

pershendetje .jam nene e nje vajze 1 vjeq e gjysme , kam pas lindje shum te veshtir per shkak qe eshte dasht me lind me operacion por mjeket me than te lindja nermal ..mas 2 dite derdhje uji e linda vajzen shyqyr zotit mir ,dhe eshte mir dhe tani .. por pas lindjes 10 dit kam marr antibiotik inikcion per shkak te qepjes te keqe kam marr infeksion mirpo qe kaloi.por tani pas 1 viti e gjysme ,qe 1 muaj kam dhimbje ne fund te barkut , mardhenje me dhimbje ne fund te barkut ,cikli me erdhi nje jav para kohe i kryta por pas 5 dite me erdhe prap. isha tek gjinekologu me tha qe qafa mitres eshte shum e skuqur,dhe ke infeksion .me rekomandoi barnat anna oral contraceptive per shkak te qregullimit te ciklit dhe me tha qe pas 2 jave te shkoj te bej pap testin . kur e pyta mas eshte diqka serioze me tha nuk besoj por do e shohum me rezultat te pap testit . e pyta per shkakun qe ka ardh deri te kjo tha mund me ndiku edhe lindja e veshtir dhe infeksionet.sepse shum her kam pasur infeksione urinare jam mjeku e mu ka perserit apet madje edhe gjat shtatzanis,edhe nje jav me ka mbet me ba analizen dhe deri at her jam ne ankt per at vendosa te marr dhe mendimin e juaj ..a mund te kem diqka serioze sepse disa me thon qe mundesh me pas veshtiresi edhe me mbet shtatzan me ket problem,ju lutem pres pergjigjje te shpejt.

 1. Dr. Elinda Gjata says:

  Pershendetje,
  Cregullimi i ciklit nuk ka lidhje me qafen e mitres. Ka me luhatjet hormonale, me stinen, lodhjen, stresin etj.
  Kurse dhimbjet jane nga infeksioni. Duhet kuruar infeksioni patjeter. Do sugjeroja te benit mbjellje te sekrecioneve vaginale si dhe mjekim sipas pergjigjes se analizes. Nuk ka lidhje me shtatzanite e ardheshme, rri e qete.

  Gjithe te mirat

 2. Anonymous says:

  Pershendetje jam nje nene 24 vjecare kam nje problem me ciklin pasi nk me vjen cdo muaj te mos them fare ,nese do me duhet te me vije cikli ndodh vetem nese do perdor ilace kam vajzen4 vjece e ne keto 4 vite un i kam pare vetem 2 her dhe keto dy here me ilace ,jam vizituar kam bere analizat cdo gje thojn esht ne rregull ,problemi esht se ndihem shum e lodhur ne pjesen e majte te fytyres esht gjithmon me pucra sa te vazhdojne te zhuken shfaqen serisht dhe e fundit dhe me rendesishmja esht se nesh dua te nis nje femije tjeter a esht e mundur te mbetem serisht shtatzane ju lutem nje prgj e Juaja do me ndimonte shume

  1. Fondacioni Together Albania says:

   Përshëndetje,
   Të lutemi të shkruash shqetësimin tënd në Pyetje e Re, në mënyrë që një ekspert ta lexojë pyetjen tuaj.

   Ju falenderojmë për mirëkuptimin,
   Stafi i Nuk Je Vetem

Leave a Reply to Dr. Elinda Gjata Cancel reply

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.