Këshilla/Blog

11.02.2016

Dua ndihmen e nj psikologu . Ose te ndonje psikiatri. Perjetoj shpesh goditje te fuqishme intati te cilat i kam shum te gjata n interval kohe e kam fjaln…rasti me i fresk ishte n rrug para 3 diteve pasi pesova nje rritje tejet te madhe te inatit kundrejt nj personi i cili po peshtynte n rrug. Dhe perfundimi ishte nj rrahje e keqe …isha shum i erret dhe doja vetm t gjuaja mbas 2-3 min mezi m hoqen tutje 2 kalimtar burra mbi 40 bsoj pash q duart i kisha me gjak dhe aty gjithcka u qetesua…nuk e di gjithm m ndodh kshu. Gjaku meqeteson. Theksoj ketu qe kt gjende e kam prej 8-9 muajve shok psikologjik skm pas…jam nje student sh aft dhe jm i orgAnizuar n perpikmeri…mundohem t rri mbyllur n shpi srpse e di q nese dal do ndodh me pathetr dicka. ..ju lutem me ndihmoni me ndonje menyr apo…se di km nevoj per ndim perpara se t jet teper von ndjej q jm kercenim per veten dhe te tjeret.

 1. Skerdi Zahaj says:

  Pershendetje,
  Faleminderit qe na ke shkruar.
  Së pari, është shumë pozitive që po kërkon ndihmë për të menaxhuar inatin. Nga ajo që unë kuptoj është se problemi nuk është vetëm përjetimi i sulmeve të inatit por edhe menaxhimi i sjellje te tua kur je i inatosur. Inati që ti ndjen kthehet menjëherë në sjellje të dhunshme ndaj të tjerëve. Në rastin që ti përshkruan paraqitet qartë se ti mendon se dhuna do të disiplinojë individin dhe se çdo njeri që kryen një sjellje të gabuar e ka të merituar dhunën. Si është zhvilluar tek ti ideja se dhuna disiplinon? Si është zhvilluar tek ti ideja se ti ke të drejtë të dhunosh? Si je disiplinuar ti kur ke qënë fëmijë? Si e ke menaxhuar inatin më përpara? Pse tani spo e menaxhon dot? Unë do të rekomandoja që të kërkoje trajtim psikologjik sa më shpejtë.
  GJithe te mirat.

  1. Anonymous says:

   Pershendetje jam personi i cili ka jerkuar ndim pak me perpara..nuk di tja filloj me pare.jam munduar ti flas jerzve me mirkuptim me argumenta sepse gjerat rrethuese dhe fenomenet e ndryshme sociale me prekin me shumm me shumee ne prizimin se ndihem me i cenuar se moshataret e mij ne nje situat te keqe ne nje situat ofenduese te tipit psh kur dikush nuk paguan biletn apo kur dikush kopjon ne prove ne kto dhe ne situata te tjera te ndryshme .pasi km provuar ti bind me argumente per nje koh t gjat apo t replikoj nuk arrij at q dua dhe ne at moment se kontrolloj dot veten dhe shperthej tashme me eshte bere shum e zak dhe shum e shpesht.un nuk kam qene i dhuneshem ndonese jam dhunuar nga im ate deri n momentin qe ja ktheva dhunen atij dhe pasojat ishin shokuse sepse n moshen 16 vjece u perlesha me at ne perpjekje per tu vetmbrojtur dhe i theva gishtat dhe i nxorra shpatullen nga vendi se di n ato momente ndihem se jam i superfuqishem…ka pas raste ..17 vjec 18 duhet t kem qene ne te cilat kam rrahur dhe dhunuar burra nga 30 40 vjec dhe me te mdhenj fizikishr se un vet km nj fizik normal. Hera e pare qe km perdorur inatin dhe km dhuniar ka qene ekzaktesiaht 13 vjec dhe me esht ngulitur n mendje ajo sekn dhe me turturon ne gjum pasi ne dhun e siper nje djali 4 vjjec me t madh se vetja i cili po hiqej si bull ndaj nje personi me te mitur ne shkol e gjuajta me mjete te forta nenj deg t tash peme qe gjeta aty pran sepse shkollen e km ber n fshat ai ra ne tok dhe vazhdoja ta gjuaja e km terheq zvar dhe nga pamundesi nuk po dija cti beja me e dija se cfar po bja e dija se po gaboja por sndaloja dot i ngula nje celes normal dere ne hund sapo pash gjak u clirova sikur mu zhduk gjithcka si me magjui. Menyra e vetme e menaxhimit ishte te degjoja muzik me kufje ms te degjoja asgje dhe asnje tjter per rreth 10 15 minuta nuk ka rndesi cf muzike vetm muzik…tani as kjo sme ben me efekt .km provuar dhe te pi hashash sepe km lexuar qe te qeteson por jo asnje efekt. Ju lutm me sygjeroni ndonje vend ndonje person joshume te shtrenjt se jm dhe student pir dua qe kjo t marr fund. I kaam duar copa mezi shkruaj . Faleminderit ju lutem pergjigjuni sa me par.

 2. inari says:

  Ooo shokk m drejtoni m jepni ndonj emr apo adres sepse jam n gjndje t keqe para se t jet shum von.m

  1. Stafi Nuk Je Vetem says:

   Pershendetje,

   Te falenderojme qe na je drejtuar ne.
   Pergjigja jote, i eshte derguar ekspertit qe t’u pergjigj heren e pare dhe presim pergjigjen e tij.
   Ju lutem tregoni pak durim. Ne jemi ketu, na shkruani sa here ta ndjeni te nevojshme.
   Gjithe te mirat,
   Stafi i Nuk Je VEtem

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.