Këshilla/Blog

Arona 11.07.2023

Pershendetje dhe pergezime per punen e madhe qe po e beni.
Un kam dy femije 2 vjeç dhe tjetri 4 muaj.
Shtatezanin e kam kaluar me stres per shkak qe jetoj me qera dhe burrin kisha 8 muaj pa pune. Kam lindur ne menyr cezariane me anestezion spinal, dhe gjate procesit te lindjes mjekt kan filluar me operim akoma pa me kapur mpirja sa duhet, une i kam ndje dhimjet deri ne momentin e qepjes. Kjo ishte nje traum per mua. Pas lindjes djalit kam pasur luhatje te tensionit me ka filluar ankthi, une nuk e dija qfar kam.
Kam bere kontroll per zemer, lukth, qaf, analiza dhe te gjitha me kan dal mire.
Pasi djali mbushi 2 muaj, ne mbremje ne gjendje te qete duke e ushqyer femijen e madh, pata atakun e pare te panikut filloj nje jo rehati e lukthit, tensjon i lart marramendje ngushtim i gjoksit, dridhje e trupit dhe keputje. Kisha frige shume te madhe sepse nuk e kuptoja qfar kame. Duke hulumtuar ne internet e zbulova se simptomat e mija perputhen me ankth. Keshtu vazhduan atake paniku te shpeshta qe zgjasin diku 20 minuta ose 30.
Pas ni kohe u permirsova pak perdora adaptol, nigellon.
Mirpo pas nje jave pata nje rast vdekje ne familje dhe ishte tronditje per mua.
Qe nga ai moment mu rishfaq ataku i panikut dhe çdo moment e kam ndjenjen sikur pp vdes une.. nga ajo dit e deri sot e vuaj shume as nuk mund te fle as te bej jet normale sepse qdo moment me duket sikur eshte fundi im. Her pas here kam rritje te tensionit perdor anallgin per me zbrit nuk di qfare te bej Kam frike
extreme ndaj vdekjes . Ju lutem me keshilloni.

 1. Anna says:

  Ca simptomash keni ?

 2. Arona says:

  Jo rehati si ndjenje ndrydhje e lukthit, ngushtim ne gjoks, dridhje e nofulles, kembeve dhe duarve, djersitje, pulsi i shpejt, dhe probleme me frymemarrje, tani me eshte shtuar frika ndaj vdekjes, ne cdo hap qe hedh ne cdo aktivitet te jetes nuk me hiqet dot nga mendja mendoj se ne cdo cast jam duke vdekur. Cfaredo lloj simptome qe me fillon ne trup un mendoj se tani ndoshta jam duke vdekur. Lodhje extreme here pas here, shumicen e kohes rri shtrire. Nuk edi a kam nevoj per medikamente pasi qe nuk dua te behem e mvarur, kam dy femije te vegjel dhe menzi perkujdesem.

 3. Anna says:

  Mir qe nuk ke marrje mendsh sepse ato te kepusin

 4. Arona says:

  Kam edhe marramendje se kam harruar ta cek, edhe nganjeher sikur shkeputje nga realiteti, as ne enderr as e zgjuar. Aq shum simptoma sa po harroj mi tregu te gjitha. Tensioni i lart 160 me 105, nuk edi a me perdor terapi per tension apo zbret vet.
  Tpershendes Anna faleminderit per koment.
  Zoti na e lehtesoft te gjitheve!

 5. Luna says:

  Po verte marramendje kam un sikur koka met leviz dhe mpirje koke sikur ushtima ne vesh kok ju i keni dhe frikeraa plot te humb vetbesimj me ket gjendje trembesh me dal apo t besh diqka apo t mendksh per diqka i ka ndonjeri keto simtoma?

 6. Ani says:

  Persh un kam 1 vit ce po me mbyt ky ankth , filloi mbas lindjes bebit , kam non stop humbje te balances me duket sikur po eci ne ajer
  24 or mendime negative vec tek semudjet e keqija me rri menja , cdo dhimbje qe kam them po po kancer kam tashi do te vdes etj ejt , pagjumsi , qaj gjith kohes , edhe ndonjeher qe behem mir them obobo si ka munsi qe u bera mir , lodhje saqe mezi kujdesem per bebin per cdo gje hy gjith diten ne google e lexoj gjera te frikshme rreth semundjeve e pastaj gadi sa sme del zemra vendit , nuk e di si ta menagjoj kete jam merzitur teper shum

 7. Arona says:

  Kam edhe marramendje se nuk e paskna cek meqense po kam shum simptoma te ndryshme po harroj, her pas here jam si ne enderr shikim te turbullt qe po me zgjat rreth nje jav edhe eshte e mundimshe shum kjo, plus tensioni i lart kur pom shfaqet befas se ne gjendje normale e kam tensionin mir ose nganiher posht
  Mirpo kjo e larta pom kput krejt dhe pom kap dridhje e trupit. Nuk edi puna e tesnionit nese eshte per shkak te ankthit apo qfar mund te jet edhe nese me perdor tableta me zbrit apo kalon vet.
  Faleminderit per koment Anna, shpresoj te gjejm ndonje pergjigje ketu se si te veprojm ne keso situata, sepse gjendja ekonomike eshte e pa perballueshme per seanca psikologjike.

 8. Arona says:

  Ani, kete pjesen e frikes rreth semundjeve e kam edhe une, ni dhimbje e vogel apo qoft edhe nje therje dikund ne trup une mendoj se kam smundje te keqe, poashtu sikur ti edhe une menjeher hyj ne google dhe lexoj shume sende te tmerrshme dhe kjo po ndikon ne shtimin e ankthit, edhe pse e di se ne google mund te shkruaj gjithkush prap nuk rri dot pa hyr.
  Ne fillim une kam mujt me menagjuar ankthin sapo e zbulova qe vuaj nga ai, mirpo pas rastit ne familje qe me ndodhi vdekje e papritur, me ka dal situata krejt prej kontrollit, saher qe erresohet frikesohem, fle me driten ndezur….oo Zot sa shume simptoma qe kam nuk edi. Po pres pergjigje nga ndonje ekspert, ndonje keshill sepse u be shume e lodhshme kjo gjendje.

 9. Anna says:

  Dhe un ashtu sikur ti jam dhe kam bere cdo analize te mundshme dhe me ka dal cdo gje ne rregull Perveq se ankth . Qenka met vertet shum keq te jetosh me keto simptoma veq Zoti na ndihmofte

 10. Ada says:

  Arona tension te lart kam edhe une 17 me 11 me ftohet trupi rrahje te larta te zemres me dridhet trupi dhe nofullt nuk i komandoj dot me kercasin.Me merret fryma sikur dicka me ka ngec ne fyt,keto siptoma me filluan 2 muaj pasi linda djalin dhe kam 3 vite keshtu.Kur kam perdor medikamente per ankthin te cilat mi ka dhen psikiatri skam pas ansje sipton dhe pasi kam shkeput ilacet dy muaj pas jam mire pastaj fillon nga fillimi

 11. AnnA says:

  Ndjesi shum e keqe te jesh non stop me tilla simptomash

 12. Tuna says:

  Dhe une ndihem keshtu me marramendje sikur koka e renduar skam guxim me dal dhe kur dal e kam nje lishtim skam fuqi hiq me ec frikra shummm jo do bie shtrengim koke dhe sun po orientohem askund sikur po shkeputem hiiqq dhe syt me shtrengojn por a i ka dikush nga ju keto ktss vetem me degju keq diqka e mendoj per vete forc spokam po kam vetem frikra as buka sme hahet ju lutem a keni dhe ju keshtu?

 13. Anna says:

  Kshu jam une qe 2 vite . Marrjemendsh prb me frymarrjen, koka si e trullosur, shikim si i trubullt si i shtrenguar nuk e di si me e shpjegua, gjendje sikur do biesh nga momenti ne moment , kam bere cdo analiz te mundshme dhe ate te zemres , skaner kokes kam kontrolluar syt cdo gje me del ne rregull nuk e di por jam lodhur nga kjo gjendje.

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.