Këshilla/Blog

SI PO E KALOJE UNE ANKTHIN DHE SEPRESIONIN? 05.03.2024

Pershendetje dhe shpresoj te jeni mire te gjithe. Une qe po u shkruaj jam nje vajze 22 vjecare qe prej 7 muaj po luftoj me ankthin ( disi me shume) dhe depresionin. Gjithcka nisi nga hici duke pire kafe tek nje kafene ne qytet dhe aty mu morren shume mend dhe mendova se po m binte te fiket. KETU NISI CDO GJE.
Para kesaj kohe isha ok cdo gje vazhdonte normalisht. Me pas filloj shqetesimi cdo dite dhe me shume dhe cdo dite me merreshin mend ( ishte thjesht ndjesi). Shqetesim im kaloj kulmin duke filluar me pas me simptoma te tjera fizike dhimbje te forta koke dhe parehati ne trup. Arrita u izilova nga cdo gje, nuk dilja pasi sa beja 5 m rruge cdo gje me behej e mjergullt dhese do bija nga momenti ne moment, dhe do m shikonin njerezit ne rruge dhe do talleshin, ose do bija dhe sdo hapja me syt do vdisja. Shkoj ne spital pasi sdija ku te drejtohesha dhe mu fix me dhimbin veshet, mendoja se ksha infeksion ne vesh.gjate asaj nate nuk guxoja te mbllja syt pas m dukej se sdo i hapja dot dhe kisha mbimendime ( overthinkng) qe spushonin te nesemen shkoj ne specialisti dhe i thot veshet jan te paster asgje ska. Nderkohe brenda meje gjithcka po rrenohej dhe spo dija me se ku isha. Vij ne shpi dhe aty mendova se kisha semundje si tumor ne koke. ( Po fut pak dhe nje histori tjeter ketu, familja ime me shume gjysherit dhe xhaxahi halla, besojne ne ekzistencen e magjise ( QE NUK EKZISTOJNE) dhe une si nje femi kam shkuar tek disa sharlatan dhe mashtrusa qe e geqin veten HOXHE dhe perfitojne nga njerzit duke marre te ardhura. Kur kam shkuar tek ta une periftoja nje sasi te madhe ankhi (NGA FRIKA) dhe vetem dridhesha therrisja, dhe truri im programoohej ne nje frome qe “hoxha” pyeste dhe un pergjigjesha, dmth isha e perhumbur, flisja por skisha fuqinn te ndaloja dhe flisja gjera per te cilat shpirti im ishte lodhur, ( DHE me demek xhindi qe mua me ishte futurr ne trup ishte fluturus dhe djal) manipulime per mendjen dhe asgje me shume, OK shkkoj ne shpi dhe filloj lyhem me vaj se ca na kish dhen ai dhe nxirrja te vjella per arsye se besoja se xhindi do dilte ( BUDALLIQE ME BRIRE QE KUR I KUJTOJ ME VJN GJYNAH PER VETEN CFARE I KAM BERE) Nderkohe provokoja trurin duke bere veprime sic i bente halla qe beson se ajo ekziston magjia dhe ka 20 vite qe akoma kshu vazhdon por ne te vertete ajo ka crregullim psikologjik. Dhe e detyroja trurin te bente ato veprime qe kishapar dhe te besoja pastaj qe dhe un isha semur nga magjia si ajo.
Dhe i shkruaj xhaxhait dhe i them qe jam shum keq dhe duhet te vemi ne ai hoxha. Ne dark po flisja me te fejurian qe jeton Amerike dhe spo dija si tja thoja pasi ai sbensonte nga to dhe sdo m linte te vija, I them dhe aty ishte kulmi i gjithckaje aty fillova dhe vetem dridhesha dhe nuk po pushoja dot, trupi mu ngri dhe as haja as beja. I fejuari m thot qe ti ke ankth.( fjale qe sja dija kuptimin dhe as se cfare ishre)
Frika kishte kapluar ter trupin kisha frike te flija vetem. dhe per 3 jave rresht kam fjetur me prinderit e mi. Nuk e kuptoja se cfare po ndodhte, brenda kokes time ishte nje lufte dhe nje dhimbje shpirterore e thelle. Isha shume e fokusar tek vetja sa nje gje te me levizste obobo ja beja. ( Kam qene nje tip shum e dobet qe e vogel) Spo arrija dot te gjeja kuptimin e jetes, cdo gej ishre rrezuar brenda meje, sdilja dot me njerez, asgje sme bente te lumtur. KISHA MENDME NEGATIVE PAFUND mendoja se do vdisja pastaj kjo kalonte ne frike, frikaa m conte ne tension, mndoja se dikush nga familja do m vdiste, mendoja do m bjr te fiket, e shume shume t tjera, spo gezoja asgje, ne dhjetor m vjen i fejuari nga amerika dhe isha e drobitur sa sme hynte ne sy as ai… Ngrihesha dhe flija si nj njeri kot. Degjoj dhe lexoja per ankthin dhe depresionin ne faqe online dhe instagram dhe ndonjher shume psikolog e shperdorojne punen e tyre qe thjesht duan te marrin lek dhe jo te ndihmojne njerezit. e bejm tragjike sikur ankthi ishte fundi botes. Ju sugjerjoj mos lexoni dhe mos u jepni rendesi pasi do u bejn me keq se kshu m benin dhe mua. Kam bere meditim por m qetesonte per momentin por perseri mendimet nuk pusshonin. Mundohesha te dilja por m par kthehsha sesa vija, Kur shikoja njerez m dukej sikur kisha nje rrezik para dhe nuk qendroja dot ne nje vend por vija verdall ose thoja hajde ikim. kam ber yoga, ecje, e ca e ca ska ber teknka eft e me rradhe, Dilja beja ko ndihesha me e qete por perseri i thoja vetes qe shiko si u katandise si ishe vetem mendime negative dhe sillesh ashper me veten. nuk njihja me veten e shikoja ne pasqye i thoja shiko si u bere, humba gjith shpresat thoja si do ja dakes ti kshu, si do rritesh femi, Mendoja se do cmendesha kur d]t beja femi sdo i mbaja dot, sikur do hidhesha nga ballkoni, do vrisja veten e me rradh,( ishin frikerat e mia, kisha frike nga frika, pasi nje njeri kuure nuk e ben nje gje te tiile te vras veten ose te hidhet pasi duhet te jet nje problem real dhe te ket arritur kulmi)…. HISTORIA ESHTE SHUME E GJATE POR TANI DO SHPJEGOJ KUPTIMIN TIM RRETH ANKTHIT
Ankthi nuk eshte semundje, eshte nje emocion negativ qe con ne tension, frike, shqetesim, pasiguri, ulje vetebesimi e me rradh. Nga ankthi nuk vdes, nuk cmedesh KURREEEEE!!! ( sepse kto kan qene frikerat e mia)
Ankthi ka te beje shume me menyren se si e percepton. E di qe eshte e veshtire pasi kur je ne ate pik te duket sikur je ne fund te gremines por ta dish qe aty ekziston nje “drite” e vogel, dhe ajo je ti, ti me potencialin tend qe e ke brenda dhe sdi ta perdoresh.
Duhet ta mendosh si nje sfide qe zoti ta ka dhene, e di qe duket e veshtire pasi kam qene vet ne ate pik por me besoni qe fux pasi kshu ndodhi dhe me me mua.
Jemi mesuar gjithe kohen qe shikojm vetem te tjeret dhe veten tone e leme ne harrese deri sa na troket ankthi dhe depresioni, duhet ta duam veten me shume. Anktji eshre vecse zgjimi i shpirtit tend, vetja jote do vemendje nga ty.
kur jemi ne ankth truri na sinjalizon se do t ndodh dicka e keq, do biem, do na bej pushim zemra, do m bjer t fikt, e me rradh por JOOOOO asnje nga keto seshte e vertet pasi nuk ndodhin.
truri do te na mbaje te sigurt duke na thene keto por jo. sjane te verteta a siguroj une. SA here me vinte nje mendim ngeativ i thoja vetes jo kjo gje seshte e vertete, asgje sdo m ndodh. ose e pyesja sa eshre shanci qe kjo gje te ndodh?, mendoje si nje sfide, jeto ne moment, mos mendo per te shkuren vendosi te shkuares nje mur te fort dhe te ardhmes ppo ashtu, shume mendime nga ato qe kemi ne kok sndodhin kurre. Per cdo gje qe mendoja direk vinte mendimi negativ. Duhet te silleni me bute me veten dhe jo ashper, ta lini egon menjan dhe te meson te beheni te forte pasi jeta kjo eshte lufte dhe lum ai qe duron dhe ja del mbane. Cdo dite eshte nje jete e re, nje mundesi e re. Mos u fokuso tek problemi por tek zgjidhja sepse ajo ndodhi ske ca ndryshon. Do koh por funksionon. kur duket sa kjo gje skalon perballu me te mos u dorezo. edi qe ne koken tone behet nje lufte, sa mendja qe mundesha direkt mendimi me thosh ik me ti smundesh dhe me conte ne fund, tama siku ngjitesha ne nje mur dhe bija perseri.
AMA tani e kam marre ne dore cdo gje, Do perballem me cdo sfide qe jeta me sjelle, Frikerat jan vece iluzion jo realitet. Mendimet dhe emoconet nuk jane fakte,
sa her me vjen nje mendim negativ i them vetesseshte e vertete, un jam e fort, e lumtur do ja dale dhe kjo krijon neurone te reja ne tru, eshte e veshtir e di. kam frik te bej dicka i them vete do e bej asgje sdo m ndodh dhe kjo t ben m t forte. Kam frik te udhetoj me avjon sepse kam frik do m kap ankthi do dridhem do m shikojn njeritz , por i them vets asgje sdo tnodh dhe biles e kam prer bileten do iki pa te fejuarin vetem me nje grua qe as me njeh as e njoh thjesht shoqeruses dhe sediljen e kam prer ne dritarja , perballu m friken pasi asgje sdo ndodh vecse do t bej me te fort. Nga nje njeri qe isha i dobet dita dites po kuptoj potencialin tim, fuqin time, pasi isha rritue m frymen qe ti je e dobet, ti ke frike, nga fisi im por jo une do ja dal do behem dikushi ne jete he asgje nuk m mposht, per cdo gje do perballem.
mos u shqetesoni per probleme qe si kini ne kontroll, mundohuni te llogjikoni.
Cdo gje kalon, aty ku ndaon frika aty fillon jeta. kam frik te ngase makinen, do e prvoj 1 er 2 3 do iki frika, gjithmone provoni. frik te dilja vetem tani dal perseri. duhet ta mendoni si nje sfide.
eshte nje teme shum e gjate dua te them shummmmmmmm gjera por ndonjher nuk shkruan fliten.
BESONI NE VETEN TUAJ, NJIHNI VETEN TUAJ, FUQINE TUAJ, MOS E GJYKONI VETEN, DUAJENII,
Besoni pasi dhe psikologu ska ca t t bej kur ti sdo ske deshire ose nuk perpiqesh. Trupi ka fuqi te sheroje cdo gje, mos u mundoni te merrni ilace duke rene preh. Cdo gje kalon, njihni veten, dhe kjo do tu beje te ndiheni me mire. Ankthi te pjek dhe duhet adresar jo te shtypet dhe t shfaqet perseri me vone . Ankth do kemi ter jeten harojeni ate kush thot ubb e sherroj ankthin, ankth do kemi gjithmon thjshr duhet ta njohim veten dhe ta menxhojme. Perballu me realitetin hec perpara mos e mbaj koken mbrapa jeto ne moment. JETA eshre e bukur dhe plot sfida. Merrni anen pozitive nga cdo gje, jeni me mendjehapur, j sa ndodh dicka obobobo cme gjeti mua, jo nodhi kjo qe ndodhi merrni mesim dhe vazhdoni, sepse arrrin nje mosh si babai im se dhe ai e ka kaluar kte gje kur ishre 32 vjec dhe sot e ksaj dite i rikthehet perseri episode ankthu dhe sdi sesi te qetesoj vete, pasi esh marr me hoxhat dhee gjen zgjdhejen aty se do i bejn mire por m keq ka 16 vite, dhe sdegjon. dhe vuan dhe ska ber asgje per jeten nga frikerat dhe pasigurit, duhet te dalesh nga zona e rehatis per te arritur majat. Adresojini pasi ne jemi rrirur dhe me trauma nga femijeria dhe kemi shum probleme me veten, se kshu na kan rritur, se sdinin.
Te rinjte sot po perballen me shume sfida dhe kan shum problme te tilla pasi teknologja spo i lejojne te jene vetvetja, dhe shikojn dardha dardhen deri sa u shfaqen keto probleme.
Cdo gje kalon ua siguroj unkam 7 muaj me kte gjendje dhe perseri po luftoj pasi m rikthehen mendimet derisa ato te zhduken plotesusht.
kush ka deshiire mund te me shkruaj dhe mund ta ndihmoj ti flas ti shkruaj si ta ket me leht pasi e kuptoj ne cfare gjendje jemi. me pak mund arrihet gjithcka.
Perqafime per t gjithe!! DO JA DALIM DHE DO KTHEMI ME TE FORTE

 1. Nuk Je Vetem says:

  Pershenddetje e dashur dhe faleminderit qe e ke ndare shqetesimin tend me ne. E kuptojme gjendjen ne te cilen je gjendur dhe na vjen mire qe ke gjetur forcen per tu perballur me ankthin dhe per ta menaxhuar ate. Faleminderit dhe per mesazhin qe ke dhene dhe per vizitoret e tjere te faqes te cilet mund te kene te njejten situaye dhe kane nevoje per mbeshtetje.

  Me ne mund te komunikosh ne cdo moment qe mund te kesh nevoje.
  Te urojme me te mirat,
  Stafi i nukjevetem

 2. vesa says:

  ma nfund doli dikush qe na kupton dhe na mbeshtet me keto fjal kisha pas deshir a mund te flasim si te gjej te shkruaj

 3. Anonymous says:

  Pershendetje motet shom faleminderit per textin krejt kto ikam edhe une gati 1 vjet ti a je ma mir tani qka bojsh per me kan ma mir kam shom nevoj per ndim duebta perballoj po spo muj ashte shom veshtir po inshallah kalon per krejt

 4. Laura says:

  A mund te flasim privat te lutem se kshu jam un teper keq a mundem te flasim bashk

 5. Zara says:

  Fiks si me shkru komplet historien une dmth krejt kto qka ike kalu ti tnjejten situat jam une beso qdo detaj qe eke shkru per airoplan , hogjollar qdo detaj nuk hi shpesh nket faqe sod rasisht hina spo muj me imagjinu sa t njejt e paskum historin Faleminderit per kto fjal ishalla bohesh qysh osht mas miri

 6. Linda says:

  Pershendetje te gjitheve . Une qe po ju shkruaj jam nje vajze 19 vjecare e cila prej rreth 2-3 vitesh vuaj nga ankthi a nuk e di se cfare gjendje eshte kjo.Gjithcka nisi nisi nga asgjeja dhe nje mendim i keq me erdhi ne kokepapritur u ndjeva keq.Kjo gje erdhi duke u perkeqsuar me kalimin e kohes.Kam rrahje zemre te forta ;therje dhe dhimbje ne anen e majte;mpirje te duarve dhe kembeve ndonjehere edhe me te dridhura te trupit , perzierje ne stkomak .Kam bere EKG ne dhe doli shume mire por prap zemra ka te njeyat simtoma .Edhe sot kisha rrshje te forta dhe ndjene nxehtesie ne an di en e majte.Do te doja ndonje keshille nga Ju dhe aka ndonje tjeter ketu me keto simtoma si te miat? Tv

 7. Ola says:

  Prsh, te njejtat shenja dhe un.Nuk po shijoj dot asgje. Sapo e marrm veren diten tjeter kthehem ne piken zeeo me plot mendime ne kok qe nuk e di nga lindin, me duket sikur po çmendem, mezi mbushem me frym, me turbullohen syt gjat gjith kohea nuk arrij te perqendrohem dot me duket sikur nuk jetoj ne kte realirer sikur esht dikush tjeter ne vendin tim. Me kap e qara shpesh gjat dites jam ber shum e ndjeshme me duket sikur sdo ja dal dot. U be 1muaj me kte ankth dhe nuk e di se deri kur do vazhdoj kjo gjendje. Ndiqem me psikologe sepse provova te pi ilace por ato me teper te shkaterrojne, ne duhet ta kalojme kte gjendje vet me ndihmen e njerzve te afert me shum mbeshtetje dhe dashuri. Kemi nevoj te flasim me njeri tjetrin un ju mirepres kush ka deshir te flasim e te japim kurajo.

 8. Rovi says:

  Te lutem dua te te flas me ty si mund te gjej te te kontakoj

 9. Xhulja says:

  Dhe historia ime eshte e njëjta me vajzën qa ka shkruar. Vuaj nga ankthi dhe ketu fillon sherimi jon qe e pranojm qe vuajmë.Ishte nje perjudhe e veshtirë vetem ai qe e perjeton e kupton vertet cfar ndjen. Te gjithë ne familje me thonin ti nuk ke gje,por vetem un e dija cfar ndjeja.Por faleminderit kësaj faqes qe hyra dhe lexova shum mesazhe motivuese dhe kuptova qe nuk jam vetem une keshtu. Un i largova frikërat nje e nga nje,dhe ju mund t’a beni thjesht duhet të kuptoni qe asgje nuk ju ndodh.Un po luftoj akoma e di qe nuk eshte e lehte,do kohe dhe perpjekje por jam përmirsuar shume ne 4 muaj. Beni aktivitetet fizik mua me ka ndihmuar shume dhe mos kini frike te dilni vete,ecni ne natyre vetem,beni diçka ndryshe ne jeten tuaj qe nuk e keni bere me pare, ndonjeherë gjërat qe duken te vogla dhe te pavlera ndihmojnr shume.Un kur e shikoj qe nuk ndihem mire nuk shtrihem por atje eshte momenti kur duhet te cohemi dhe te bejme diçka si psh filloj nxjerr rrobat per ti palosur,vendos muzikë bej nje ndryshim tek dhoma.Po e shkruaj kete mesazh sepse dhe un pashe shum sms te tilla dhe me ndihmuan. Mos u dorzoni!

 10. Ankth dhe stress. says:

  Une jam 19 vjece dhe vuaj nga ankthi me shume se 2 vite.Gjithcka nisi papritur kur ne koke miu shfaqen disa mendime negative dhe ma ndryshuan jeten .Shenjat filluan te shtoheshin dhe une nuk ndihem mire . Kam rrahje te crregulltaose te forta zemre ,dhimbje ne anen e majte,dridhje te trupit ndonjehere edhe therje te barkut.Nuk di sesi do te mund ta kaloj !Ndonjehere mendoj per me te keqen .Desha te pyes a ka ndonjeri prej jush shenja si te miat?Ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt.

  1. Nuk Je Vetem says:

   Pershendetje dhe faleminderit qe na keni shkruar. Per te marr nje pergjigje nga nje prej eksperteve ju ftojm ta ndani shqetesimin tuaj si pyetje te re dhe jo si koment.

   Gjithe te mirat,
   Stafi i nukjevetem

 11. xxx says:

  te njejtat simptoma kan te gjith,thuajse te gjithve i duket si histori e tyre pasi keshtu esht snkthi,dhe un e kam vuajt per sh vite por gjithmon ka drit ne fund te tunelit,kush ka nevoj mund te komunikojm,ju uroj nje dit te qete ankthi ne vetvete esht nje menyre ndryshe e te menduarit te gjerave

 12. Anonymously says:

  Pershendetje,une jam 32 vjece, vuaj nga ankthi dhe ataket e panikut. Simptomat qe po pershkruan jane tipike te ankthit ndersa ndjesia sikur do vdesesh dhe dridhjet me ndodhin kur gjendja me pershkallezon ne panik dhe me duket sikur do me biere atak ne zemer. Une personalisht vuaj dh nga tiroidja. Po e konsideroj aktualisht te filloj seanca me nje psikologe. Te keshilloj qe te mos trembesh dhe pse ne ato momente del situata nga kontrolli, duhet te kujtojme qe sa here na ka ndodhur ka kaluar pa na gjetur gje. Besoj dhe pse te duket sikur te eshte shfaqur kot nje dite te bukur, te analizosh pak veten se cfare te ka shqetesuar per shume gjate qe mund te jete grumbulluar dhe te kete shperthyen ne kete menyre, pasi nga vetja kam kuptuar qe jane kryesishy nga frikera konstante ose emocione te papranuara. Do ia dalim

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.