Këshilla/Blog

Ela 25.04.2023

Pershendetje, jam 25 vjece.
Qe ne muajin e 9 te shtatzenise kam pasur probleme me.frymemarrjwn dhe vazhdon akoma edhe sot qe kan kaluar 1 vit e gjysem . Kur nk mbushem me fryme behem shum me nerva dhe madje kam menduar te vetvritem 😔se mendoj qe nk mundem ta kaloj me shqeteson shum, ndodh me shum gjate nates . Nuk e di a eshte depressioni pas lindjes apo stres ankth sepse une jam nje person qe shqetesohem shum per cdo gje. Shpresoj te me.kthwni nje pergjigje

 1. Anonim says:

  Pershendetje,

  Frymemarrja e vështirë dhe ndjenja e ankthit janë simptoma të zakonshme gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes. Është e rëndësishme të vlerësojmë se a keni ndonjë simptomë të tjera si humbje interesash për aktivitete që më parë i donit, humbje peshe, ndjenja e papërmbajtshme, mendime vetëvrasëse dhe ndjenja e përgjithshme e hutimit. Këto simptoma mund të tregojnë depresion pas lindjes.

  Në raste të tilla, është e rëndësishme të kërkoni ndihmë nga një profesionist shëndetësor, si një psikolog ose një mjek psikiatër. Ata mund t’ju ndihmojnë të kuptoni më mirë shkaktarin e simptomave dhe të ofrojnë trajtimin e duhur për ta trajtuar atë.

  Një zgjidhje mund të jetë terapia që mund t’ju ndihmojë të mësoni teknika për të menaxhuar ankthin dhe depresionin. Një tjetër mundësi mund të jetë medikamentet, por këto duhet të jenë të zgjedhura nga një mjek specialist psikiatër.

  Është e rëndësishme të mbani kontakte të rregullta me një profesionist të shëndetit mendor për të vlerësuar progresin dhe për të ndjekur trajtimin tuaj.

  Ju uroj shëndet dhe lumturi!

 2. Premtim Gojani says:

  Pershendetje dhe faliminderit qe na keni shkruar.
  Gjendja e juaj nuk ka natyre gjjnekologjike, mendoj qe duhet konsulltuar se pari nje mjek te mushkerive dhe pastaj aij do ju sygjeron tutje.
  Por asesi me shqetesim sepse gjtihmone ka zgjidhje.
  Gjithe te mirat,
  Dr Premtimi

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.