Këshilla/Blog

Ankth?? 05.09.2022

Pershendetje,
Jam nje cun 20-vjec dhe para nje viti kisha nje shtrengim ne anen e majte te kraharorit.
Pas ketij shqetesimi u drejtova direkt tek kardiologu per ta pare se mos ndoshta dicka nuk shkon me zmren.
Bera ate shiritin dhe me doli qe kisha crregullim te rrahjeve te zemres.
Dhe me leshoj ca hapa qe rregullon aritmin. (Concor 5mg)
Pas 1-2muaji shkova perseri tek kardiologu dhe pasi bera shiritin dola qe isha ne rregull. Dhe bera po ashtu grafi te zmrs per te pare valvulat, dhe gjithashtu ato ishte ne rregull.

Ndersa shqetesimi im akoma ka raste qe vazhdon.
Me shpesh me kap nga darka por ka dhe raste te rralla dhe ne dreke qe me kap kjo shtrengimi.
Por kohet te fundit nuk eshte se kam pasur ket lloj shqetesimi shume.
Dua te them dhe qe jam tip qe nevrikosem shpejt dhe nuk i duroj as te shtepise time si dhe dua qe te rri veq vetem ne shtepi pa pranine e asnjerit sepse nevrikosem shum… Dhe i them vetes qa kam qe nevrikosem kaq shpejt por prap nuk arrij ta ndaloj. Ndoshta edhe per ket jam i dobet. (60kg me gjatesi 182cm.)

Nuk e di a ka te beje me ankthin apo depresionin por qe ndihem shm keq se pse kam rene ne kte grade ku jam.

Dua te shtoj se harrova kam gati qe 1 vit perafersisht qe as me barkun nuk eshte se jam aq mire sepse dal shpesh ne banjo nuk e di a ka lidhje kjo me ankthin por po e them qe te keni me shm informacion rreth gjendjes time dhe te vendosni se cfr mund te kem dhe si mund te kurohem!
Faliminderit shume!

 1. admin says:

  Pershendetje dhe faliminderit qe na ke shkruar.

  Te pergezojme per kujdesin qe ke ndaj shendetit dhe mireqenijes psikologjike.
  Me poshte po te dergojme linkun e nje video ligjerate e cila ndoshta mund te te ofroje ndonje sqarim rreth gjendjes qe po kalon.
  https://www.youtube.com/watch?v=acySYdLw9Fk
  Shiqoje dhe na shkruaj prap po pate nevoje.
  Gjithe te mirat,
  Stafi Nukjevetem

 2. Jam ky personi says:

  Cfare mendimi keni sikur te vazhdoj te perdor Sedoxil per ca dite?

 3. Ana says:

  Persh kam 1 vit që nuk e di më së cpo me ndodh .kam shkuar në psikiater dhediagnoza esht ankth i pergjithsur .kam 4 muaj me mjekim por spo.me ndihmon fare .sepse kam shum mendime negative pra e kam të fiksuar në tru që kam sëmundje jo ankth .kam dhimbje kurrizi që nga shpatullat e lart dhe qafa më dhemb shumë dhe gjoksi përpara dhe një djegije në frymarje si nga hundët dhe ne fyt .dhe goja më thahet shumë dhe dridhje të trupit në merem me aktivitet fizik se ndjej shum .Nëse rri keputem fare .dhe mpirje në poshtë këmbëve dhe me zor mar fryme .dhe avull i nxehtë në qafë dhe në koke e fytyrë .

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.