Këshilla/Blog

12.02.2016

Pershendetje! Jam 24 vjece! Para kater muajsh isha shtatZene vetem 6 javeshe kur ne nje nga ato dite me erdhi cikli. Per nje jave pavarsisht shtrimit ne spital dhe mbikqyrjes se vazhdueshme te mjekeve dhe regjimit te shtratit dhe marrjes se medikamenteve per ndalimin e hemoragjis ajo nuk ndaloi! Mjeket jepnin sh pak shpres, prandaj dhe e prisja perfundimir ku fiks pas nje jave mu desh te beja pastrim pasi kisha humbur foshnjen! Mjeket e shpjegonin gjithe kete qe kishte ndodhur me ekzistencen e nje hematome gjigande ne miter e cila rrezikoo dhe ne fund vendosi fatin e shtatzanise time! Un nul kam pasur cikel shume te rregulllt me vonesa dy ose tre ditore,por nga ana tj kam bere te gjitha kontrollet dhe analizat e duhura dhe cdo gje duket perfekt! Ne muajin janar gjate gjithe muajit kam marre pregnatal medikament qe sherben per te pergaditur mitren perpara shtatzanis me iden per te rinisur nje tj shtatzani. Ka rreth dy jave qw po pres ciklin por nuk me ka ardhur nderkoh qe skam
Tentuar per shtatzani akoma.kam bere dy teste dhe me kane dale negative dhe nderkohe kam bere gjate ketyre dy javeve dhe vizita te gjinekolgu por gjithcka duket normale. Dua te di cfare po ndodh me trupin tim sps kam tmerrsisht fryje barku therje ne fund te barkut por cikli nuk vjen?! A ekziton mundesia per tu persertur situata e shtatzanis se pare dhe sa eshte problatitti ?! Nga se shkaktoht hematoma?! Pres me ankth pergj tuaj

 1. Dr. Elinda Gjata says:

  Hematomat ndodhin shpesh gjate tremujorit te pare te shtatzanise, por jo te gjitha perfundojne ne humbje te barres. Sipas studimeve te ndryshme, ato ndodhin ne 3-20% te shtatzanive, por vetem 7% e tyre perfundojne ne abort. Kjo varet kryesisht nga madhesia e tyre, vendvendosja, mosha e nenes etj. Ju jeni diagnostikuar dhe trajtuar ne spital, megjithate nuk ka funksionuar, fatkeqesisht. Por ju jeni fertile, mund te krijoni shtatzani te tjera, dhe nuk eshte e thene te perseritet e njejta gje edhe ne barren pasardhese. Kam pershtypjen se po e perjetoni me shume stres kete qe po ndodh me ju, dhe kjo mund te jete edhe arsyeja e voneses menstruale aktuale. Nese mjeku nuk ve re dicka problematike, qetesohuni, cikli do vije. Gjithsesi, suporti i mjekut tuaj eshte shume i rendesishem, ashtu si dhe ekzaminimet shtese, nese shihen te arsyeshme.

 2. Anonymous says:

  Pershendetje doktoresha.
  Jam 32 vjec para disa ditetesh bera nje abort per shkak nje hematome,por kisha rreth dy muaj me infeksion dhe mjeku me pati dhene te perdorja caj boronice por kjo nuk beri asnje ndryshim sepse infeksioni nuk u largua.
  E njejta gje me ka ndodhur dhe nje vit me pare I vetmi shqetesim qe kisha ishte infeksioni.
  Jam shume e shqetesuar a mund infeksioni te coj ne abort?

  1. rrotadmin says:

   Pershendetje dhe faleminderit qe na keni shkruar. Per te marre nje pergjigje nga nje prej eksperteve tane ju ftojme ta ndani shqetesimin tuaj me ne duke krijuar nje pyetje te re dhe jo si koment pasi vetem ashtu mund te merrni pergjigje prej eksperteve te faqes.

   Gjithe te mirat,
   Stafi i nukjevetem

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.