Këshilla/Blog

anon.23 11.09.2023

Nuk je vetem, nuk kam me energji te vazhdoj te jetoj, po konsumohem dita dites dhe netet per mua jane kthyer ne nje makth te vertet, braktisur nga te gjithe, shoqeria po dhe pjesetar nga familja me fyejne dhe me quajne ne terma te ndryshem sikur, i izoluar dhe me perbuzin, me gjykojne per sjelljen time. Po ai nuk jam une, eshte gjendja ne te cilen ndodhem ne depresion dhe ne prag te vdekjes e di qe jam shume i ri por ndjej vetem dh

 1. Dea says:

  Asnjeher mos e mendo vdekjen,do vije kur ta kete then zoti jo kur duam ne.Eshte e veshtire ojo qe po kalon por do kaloj asgje nuk zgjat perjetesisht.Duhet ta duash vete ti i pari pastaj te tjeret.Asnjeher nuk duhet te dorezohesh,do ja dalesh thuaj vetes

 2. Anonymous says:

  Me vjen shume keq te lexoj se po kalon nje periudhen kaq te veshtire saqe po arrin te mendosh dhe per t’i dhene fund gjithckaje. Une nuk jam nje specialist por do te doja te te thoja se braktisja nga te tjeret eshte e veshtire por ndonjehere mund te jete dhe gja e duhur e di qe ndihesh shume keq per kete por ndonjehere ne duhet te perballemi me situata te tilla dhe keto situata arrijne te na mesojne me shume gjera dhe ndoshta na bejne me te forte. Sigurisht dhe fyerja nga te afermit e tu nuk duhet te jete e pranueshme fare. E di qe eshte e veshtire per t’u perballur por une mendoj se nuk duhet te mendosh shume per fyerjet e tyre. Me kalimin e kohes duhet te fillosh dhe te kujdesesh per veten emocionalisht te besh gjerat qe ty te japin kenaqesi ose qe ti i ke pelqyer me pare, bej gjera qe ty te bejne te ndihesh mire. Ndoshta nuk arrin te ndjesh kenaqesi nga gjerat qe ben ne kete periudhe por duke filluar t’i besh ato ndoshta do te ndihesh me mire. Nuk e di nese e ke mundesine per t’u konsultuar me nje psikiater/ psikologe por eshte patjeter e nevojshme qe ti te ndihesh me mire. Vetevrasja nuk eshte zgjidhja. E di qe mendon se ne te vertete eshte ne periudhen qe ndodhesh, por nese fillon te besh gjerat qe te bejne te ndihesh mire, mos te mendosh per fjalet qe njerezit te thone pasi puna qe njerezit kane eshte gjithmone te flasin e te thone mendimet e tyre qe nuk jane te verteta dhe nese fillon te mendosh me shume per veten cdo gje do te behet me mire. E di qe cdo gje duket shume e veshtire tani per ty por cdo gje do te behet me mire. Mos zgjidh vetevrasjen por qendro dhe ji vetvetja dhe bej gjerat qe ty te bejne te lumtur pavaresisht çfare thone njerezit. Shpresoj te te kem ndihmuar sadopak! Uroj qe te jesh mire

 3. Lea says:

  Mundem te flasim ne te njejten gjendje jam edhe une anon

 4. anon.23 says:

  Jam vertet drejt fundit tim, askush smundet mem shpetu as shoqnia jeme hala askush kam bere do gabime qe sun ia fal vetes dhe barre e rend mu ka bo me jetu e vazhdu ne jetu, dhe mu shum me kan lendu femijri e tash zgjedha me lendu veten me veprimet e mia te pamata, sun po vzhdoj dot ma jeten se shpejti muni me e jep fund gjithckaje pergjithmone.

 5. Xaxi says:

  Gabime bojn gjith. Edhe me tkqia se tuat, ta kesh t sigurt ket. E shum shum njerz jan si ty, edhe me keq se ty, e tregohen pak tzgjut, shkojn n psikiater. Nuk te nxjerr shoqnia nga fundi, as familja e asnji. Te nxjerr doktori. Per at pun ka maru shkollen. Shko bej konsulten, pastaj dil n konkluzione a jetohet apo jo. Se ke me ndryshu si nata me diten or dak

 6. anon.23 says:

  Po faleminderit per komentin Xaxi,jam konsultuar me psikolog tani jam shumë më mirë, e kam kaluar këtë sfidë që kisha dhe po i’a dal mbanë. Ti uroj gjithe të mirat edhe ty dak! Flm.

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.